SAĞLIKLI BESLENME

Herşeyi Düşündük

M**İNİ KAMPÜS’DE Organik Sağlıkl**ı Beslenm**e**

Çocukların sağlıklı büyümeleri için sağlıklı bir şekilde beslenmeleri gerekiyor. Anaokulumuzda çocukların sağlıklı beslenmesi için özel bir çaba gösteriyoruz.

Sebze, meyve çocuklar için en sağlıklı yiyecekler, ancak günümüzde daha çok verim için bu ürünler yapay ortamlarda yetişiyorlar. Çocukların vucutları kimyasal maddelerden daha çok etkileniyor. Sebze-meyvede zararlılarla mücadele için kullanılan tarım ilaçları -zehirleri- uygun kullanılsa bile mutlaka kalıntı bırakıyor; ayrıca ülkemizde daha fazla verim almak için prospektüste yazandan fazla ilaç kullanımı, yine ürünün hızlı pazara sunulması için ilaçlama-hasat zamanı arasındaki sürelere uymamak çok yaygın bir uygulama. Üretim yapanların bilinç düzeyinin düşüklüğünü ve kontrol mekanizmalarının durumunu da TV programlarında görebiliyoruz; bu nedenle ülkemizden giden ürünler sık sık Avrupa'da denetime takılıyor, aynı ürünler ülkemizde rahatça satılıyor. Organik ürünlerde ise hiç bir kimyasal böcek ilacı veya kimyasal gübre kullanılmıyor, toprağın uzun yıllar kimyasal madde görmemiş olması gerekiyor; zararlılarla mücadele doğal ürünler/yöntemler ile sürdürülüyor. Bu sayede ürünlerin içinde kalıntı seviyesinde bile olsa tarım ilacı bulunmuyor.

Menümüzde Sebze, Meyve ve Ete ağırlık veriyoruz
Çocuklar için en sağlıklı yiyecekler taze meyveler, etli sebzeli yemekler; bu nedenle menümüzde sebze ve et yemekleri ağırlığı oluşturuyor.

Kaliteli ürünler kullanıyoruz
Bilinen markaların kaliteli ürünlerini kullanıyoruz, maliyeti daha düşük olsa da ikinci sınıf veya bilinmeyen markalara ait ürünleri kullanmıyoruz.

Daha az unlu-şekerli yiyecek - daha fazla meyve,sebze İkindi kahvaltılarında un-şeker ağırlığını azalttık, daha önce her gün kek, börek, kurabiye yenirken, bunlara artık haftada bir kaç gün meyve-sebze-yoğurt ağırlıklı atıştırmalıklar geldi. ( mücver, mercimek köfte, meyveli yoğurt, yoğurtlu havuç salatası gibi.

Kendi hazırladığımız meyve sularını – çaylarını kullanıyoruz.
İçerdikleri Nişaşta Bazlı Şeker nedeniyle çocuklar için sakıncalı olan kola, gazoz gibi içecekleri hiç kullanmıyoruz, yüksek şeker içermeleri nedeniyle hazır meyve sularını da kullanmıyoruz, bunun yerine günlük sıkılmış meyve suları, kendi hazırladığımız düşük şekerli kompostolar veya yine bizim hazırladığımız ıhlamur-portakal, elma gibi meyve çaylarını tercih ediyoruz. Burada kullanılan tüm malzemeler taze olarak alındığı için içinde herhangi bir katkı maddesi olmuyor.

Hazır Yiyecekler Kullanmıyoruz
İçerdikleri katkı maddeleri nedeniyle çocuklara gofret, şekerleme, hazır bisküviler, patates – mısır cipsi , gibi yiyecekler vermiyoruz. Aynı şekilde hazır çorbalar, et suyu/tavuk suyu tabletleri, ketçap, mayonez gibi hazır ürünleri içerisine MSG, Soya proteinleri gibi katkı maddeleri girdiği için kullanmıyoruz. Bunları kullanmamız gerektiğinde kendimiz yapıyoruz. Mutfağa giren tüm malzemelerin işlenmemiş, içerisine katkı maddesi girmemiş olmasına dikkat ediyoruz.

Özel olarak arıtılmış su kullanıyoruz.
İçme suyu da çocuklar için çok önemli çünkü çok miktarda su tüketiyorlar. Elbette içtikleri suyun sağlıklı olması çok önemli, musluk sularının durumu malum, buna bir çözüm olarak görülen şişe suların bazılarında, bilinen markalarda bile yüksek seviyede kirlenme tespit edildiği basında çıkıyor; şişe sularda kirlenme olmasa bile içinde tutuldukları plastikten yapılan damacalardan suya zararlı maddelerin yavaş da olsa karıştığını söylüyor bilim adamları. Çözüm olarak kendi suyumuzu kendimiz üretmeye karar verdik. Teknoloji olarak Nasa tarafından uzayda ilk olarak kullanılan, suyun geçirgen bir zardan geçirilerek içerisindeki her türlü mikrop, ağır metal v.b.'den ayrıştırılmasını sağlayan ters ozmoz sistemini seçtik. Suyumuz bu sistem ile kullanıma göre üretiliyor böylece depolamaya ilişkin problemler yaşanmıyor. Arıtma sistemimiz konusunda uzman firma tarafından periyodik olarak kontrolu, ölçümü ve filtre değişimi yapılıyor.

Organik mevsim sebzesi-meyvesi kullanıyoruz**.** Örneğin kış mevsiminde salatalarımızda domates, salatalık yerine havuç, turp gibi kış sebzeleri bulunuyor, aynı şekilde meyve seçimlerinde de mevsimin meyvelerini tercih ediyoruz.

Tüm sebze ve meyvelerimiz ozonlama teknolojisiyle dezenfekte edilmektedir.

Okulumuzda tavuk eti kullanılmaktadır.

Doğum günü kutlamalarında okulumuza dışarıdan yaş pasta ve kremalı ürünler kabul edilmemektedir.