Kurucu Mesajı

Merhabalar Okulumuzla ilgili bazı konuları sizlerle paylaşmak istiyorum. Diğer okulöncesi kurumlardan birkaç oldukça önemli farkımız var: Mekanımız. klasik okullardan farklı olarak eve benzeyen, çok temiz ve hijyenik, sıcak ve neşeli atmosferi olan , büyükçe bir oyun mekanı; butik bir yer. Çocuklarımızın klasik anlamdaki okul mekanlarına gitmek için daha çok küçük olduklarına inanıyoruz.

Özgüvenlerini geliştirebilmeleri için her şeyden önce, onların kendilerini evlerindeki gibi rahat ve sevgi dolu bir ortamda, güvende hissetmeleri gerekir. Çocukların bütün günlerini aynı ve üstelik çok da donanımlı olmayan sınıflarda geçirmelerinin, çocuklarımız için çok sıkıcı ve yanlış olduğunu düşünüyoruz.

Çocukların gelişimlerini daha iyi tamamlayabilmeleri, potansiyellerini maksimum düzeyde açığa çıkarabilmeleri için iyi donanımlı, farklı uyaranlarla dolu, değişik mekanlara ihtiyaçları var. Diğer okullardan önemli bir farkımız ise, gruplardaki çocuk sayısının düşük tutulması. 2 yaş grubu maksimum 10 çocuk, 3 yaş grubu ise maksimum 12 çocukla sınırlı. Gruplardaki en küçük çocukla en büyük çocuk arasında en fazla 6 ay fark var. Her grubun sorumlu öğretmeni var. Eğitimin doğru uygulanabilmesi için gruplardaki çocuk sayısının düşük tutulması şart. Aksi takdirde gürültü patırtı içinde, bir kaos ortamında çocukların dikkatlerini yoğunlaştırabilmeleri mümkün değil. Eğitim programımız High Scope, Primary Years Program, Scamper ve Gems’in sentezi ile oluşturuldu. Primary Years Programı gelişmiş ülkelerde uygulanan en güncel program. Bu programı Türkiye’de uygulayan çok az sayıda okul var. Bu programın bizi en çok cezbeden yönü, çocukların düşünebilme yeteneğini geliştirmeyi hedeflemesi, sorgulamayı çok önemsemesi. Önemli bir diğer farkımız da İngilizce eğitimin önemli bir yer tutması.

Sadece İngilizce eğitim yapan anaokullarının bazı faydaları olduğu gibi çok zararları da var. Çocuğun hiç bilmediği anlamadığı bir dilde eğitim alabilmesi çok zor. Çocukların özgüvenlerinin, düşünebilme yeteneklerinin, belirli becerilerinin gelişebilmesi ve bazı önemli davranışları edinebilmeleri için anladıkları dilde, anadillerinde eğitim almaları şart. Fakat diğer taraftan çocukların küçük yaşlarda yeni bir dil öğrenme yetenekleri bu kadar yüksekken ikinci bir dil öğrenmelerinin, hem dil hem de zihinsel gelişimlerinde çok büyük yararları var. Bundan dolayı eğitim programımızda, İngilizce eğitim önemli bir yer tutuyor. İngilizce - Türkçe paralel eğitim yapılıyor.

Çocuklarımın eğitimi için içime sinen, aklıma yatan doğru bir kurum olması gayesiyle Mini Kampüs Anaokulunu kurmaya karar verdik. Mini Kampüs kurarken de, eğitim programlarını oluştururken de pek çok bu konunun uzmanlarının danışmalığını aldık. Her konuyu derinlemesine araştırıp, uzun uzun düşünüp, konunun uzmanlarına danışıp, çocuklarımız için en doğrusunun uygulamaya sokulması için bütün gayreti gösteriyoruz.

Görüşmek dileğiyle ve saygılarımla,

İPEK YEŞİLTAŞ ÇAKIR
KURUCU&MÜDÜR